W prostych słowach o Hipnozie - Targi Ezoteryczne

Aktualności

5
mj.

W prostych słowach o Hipnozie

Pomimo, że zjawisko hipnozy znano już w XVIII wieku, nadal tak mało ludzi wie, czym ono tak naprawdę jest. Opierając się o stereotypy, często budujemy w głowie jej nieprawdziwy obraz. Czas zatem obalić pewne stereotypy i przybliżyć Wam zjawisko hipnozy.

Czym jest hipnoza?

Jej oficjalna, opublikowana w 2015 roku na łamach Journal of Clinical Hypnosis definicja wskazuje na trzy podstawowe aspekty tego stanu świadomości.

Pierwszym z nich jest koncentracja uwagi (tzw. tunelowe myślenie), drugim – zmniejszona percepcja bodźców peryferyjnych (takich jak np. odgłosy zza okna), trzecim zaś – dla wielu najistotniejszym – zwiększona podatność na sugestie.

Jak widzisz hipnoza to naturalny stan umysłu, za którym kryje się konkretna struktura, a nie jak zwykło się czasami uważać…magia.

Obalmy zatem kilka mitów.

Mity dotyczące hipnozy

Mit: Hipnoza jest nienaturalna i niebezpieczna

Fakt: Hipnoza to stan, którego każdy z nas doświadcza, choć większość nie zdaje sobie z tego sprawy. Kiedy jesteś mocno skoncentrowany na tym, co robisz i nie słyszysz jak ktoś do Ciebie mówi, kiedy czytasz wciągającą książkę lub oglądasz bardzo ciekawy film i utożsamiasz się z bohaterem, kiedy z pełnym zaangażowaniem wykrzykujesz w złości swoje pretensje do partnera- jesteś w transie.

Mit: W hipnozie pozostaję zupełnie nieświadomy, a po wyjściu z niej nic nie będę pamiętał.

Fakt: Hipnoza nie jest stanem nieświadomości ani snu. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – w stanie transu jesteśmy dużo bardziej świadomi naszych przekonań, emocji i potrzeb, doświadczamy zwiększonej koncentracji i skupienia. Często też będziemy słyszeć i pamiętać więcej, niż podczas „normalnego” stanu czuwania.

Mit: W hipnozie mogę ujawnić informacje, których nie chcę ujawniać.

Fakt: Przebieg sesji hipnoterapii jest zachowany w tajemnicy, nie może być również wykorzystany jako dowód w sądzie. Hipnotyzer/Hipnoterapeuta nie zmusi Cię do wyjawienia Twoich sekretów lub przyznania się do czegokolwiek. W przypadku nagrań ten problem w ogóle nie występuje, gdyż odtwarzasz je w zaciszu swojego domu. Uwaga! Ze względu na stan, w jaki wprowadzamy się przy zastosowaniu hipnozy, nie powinniśmy słuchać nagrań wykonując inne czynności, w szczególności prowadząc samochód.

Mit: Nie jestem podatny na hipnozę.

Fakt: Jest to archaiczne i wielokrotnie obalone twierdzenie, jakoby część populacji w ogóle nie była podatna na sugestie. Powszechnie dostępne są wyniki badań, które określają różne stopnie podatności na hipnozę. Niemniej każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, jest podatny na hipnozę i może zostać zahipnotyzowany, jeśli tylko wyrazi na to chęć.

Mit: Hipnotyzer może kazać mi wykonywać zawstydzające czynności (np. udawanie kurczaka).

Fakt: To przekonanie wywodzi się w dużej mierze z tego, co obserwujemy na co dzień na szklanym ekranie – w filmach i serialach. Warto pamiętać, że taki lub inny sposób przedstawienia sesji hipnozy czy osoby hipnotyzera stanowi przede wszystkim artystyczną wizję reżysera, który to chcąc zainteresować widza swoją produkcją, bywa że decyduje się na ukazanie tego procesu w sposób, w jaki rozumiany był on dziesiątki lat temu. Szczególnie często wykorzystywanym w produkcjach filmowych zabiegiem jest wprowadzenie mrocznego, nieraz gotyckiego klimatu i rekwizytów – takich jak wahadełka, w praktyce nie używanych przez współczesnych hipnoterapeutów. Kolejne źródło takich przekonań mogą stanowić pokazy hipnozy scenicznej, czyli przedstawienia, podczas których ochotnicy sami zgłaszają się na scenę, by poddawać się zabawnym sugestiom, jak np. zapominanie imienia czy udawanie przysłowiowego kurczaka. Podczas sesji hipnoterapeutycznych prowadzonych przez profesjonalnych hipnoterapeutów nikt nie może zmusić Cię (nawiązując do poprzedniego punktu) do zrobienia czegoś, czego świadomie byś nie chciał.

Podczas targów serdecznie zapraszamy na godzinne spotkanie ze światem hipnozy i podświadomości. W czasie tej prelekcji dowiesz się jak działa hipnoza, do czego jej używać i co jest prawdą na temat tego zjawiska, a co należy włożyć między bajki. Doświadczysz także bardzo przyjemnego, relaksacyjnego transu, dzięki któremu oczyścisz swój umysł, zmniejszysz poziom stresu i odzyskasz wewnętrzny spokój. W świat hipnozy zabiorą Cię twórcy Profesjonalnej Szkoły Hipnoterapii – Piotr Matejuk i Artur Makieła. Niedziela godz. 11:45 – sala wykładowa PGE Narodowego oraz do spotkania i rozmów na stoisku nr. 37

Mit: Hipnotyzer ma zdolność kontroli nad moim umysłem.

Fakt: Nikt nie może kontrolować Twojego umysłu, jeśli mu na to nie pozwolisz. Funkcja krytyczna umysłu świadomego nigdy nie wyłącza się do końca (nawet w stanie hipnotycznego transu), dzięki czemu podczas sesji hipnozy możesz przyjąć tylko te dobre, pozytywne i zgodne z Twoim systemem moralnym sugestie.

Zastosowanie Hipnozy

Zakres wykorzystania hipnozy jest bardzo szeroki – od popularnej rozrywki znanej z programów tv, czyli hipnozy scenicznej, przez psychoterapię fobii, zaburzeń lękowych, problemów psychosomatycznych aż po hipnoterapię bólu.

Hipnoterapia

Hipnoterapia jest formą terapii, która łączy indukcję transu hipnotycznego z technikami terapeutycznymi stosowanymi przez danego hipnoterapeutę. 

Zmiana, która dokonuje się dzięki zastosowaniu hipnozy jest trwała i często o wiele szybsza niż w klasycznych formach psychoterapii, właśnie dlatego, że będąc w transie widzisz i rozumiesz więcej niż zazwyczaj.

W stanie transu hipnotycznego mamy dużo lepszy dostęp do emocji, wspomnień, nawyków, przekonań i wszelkich nieświadomych mechanizmów, które na co dzień definiują nasze reakcje i zachowania.

Jednakże hipnoza stanowić może również doskonałe narzędzie rozwoju.

Pomaga utrwalać pozytywne nawyki, zwiększać motywację, pewność siebie, doskonalić umiejętności szybkiego czytania, gry na instrumentach czy uprawiania sportu. Z kolei znajomość autohipnozy, czyli samodzielnego wprowadzania się w trans hipnotyczny i stosowanie w nim narzędzi autoterapeutycznych to podstawowa umiejętność każdego szanującego się biohakera.

Szkoła
hipnoterapia.edu.pl
Artur Makieła
arturmakiela.pl
Piotr Matejuk
piotrmatejuk.pl